Gyermekvédelmi Központ Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye
Fruska Speciális Gyermekotthon
Közérdekű adatok:
- A telephely neve: Gyermekvédelmi Központ Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Fruska Speciális Gyermekotthon
- A telephely címe: 3527 Miskolc, Szondi György utca 28-32.
- A telephelyen nyújtott szolgáltatások:
- otthont nyújtó ellátás
- utógondozói ellátás
- utógondozás
- A szakmai egység vezetőjének neve: Fekete Zsolt
- Telefonszám: 46/572-184, 46/572-185, 06/20/400-7714
- E-mail cím:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Jogszabály által előírt feladatok:
Az intézmény otthont nyújtó ellátás keretében biztosítja az ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett gyermekek számára – az életkoruknak és szükségleteiknek megfelelő teljes körű ellátást, a családi környezetbe történő visszahelyezést előkészítő, családi kapcsolatainak ápolását segítő támogatást, vagy ha ez nem lehetséges örökbefogadásának elősegítését, illetve a családjába történő visszailleszkedéshez szükséges utógondozást, utógondozói ellátást.
A bekerülés jogszabályi feltételei:
A speciális gyermekotthon az ideiglenes hatállyal elhelyezett vagy a nevelésbe vett súlyos pszichés vagy súlyos disszociális tüneteket mutató, pszichoaktív szert használó, emberkereskedelem feltételezett áldozatává vált és a kettős szükségletű gyermekeknek nyújt gondoskodást, szocializációt és reszocializációt, valamint habilitációt és rehabilitációt. A speciális gyermekotthon legfeljebb 60 napra befogadja a rendőrség általános védelmi intézkedése alapján a vármegyei gyermekvédelmi szakértői bizottság véleménye hiányában is az ideiglenes hatállyal elhelyezett, továbbá a már nevelésbe vett és ideiglenes gondozási hellyel vagy gondozási hellyel rendelkező gyermeket a gyermek biztonsága és azonnali terápiában való részesítése érdekében.
Ha a nevelésbe vett gyermeknek az intézményben való tartózkodása a gyermek speciális szükségleteihez, állapotához igazodó terápia vagy tanulmányainak befejezése érdekében nagykorúvá válását követően is indokolt, a fiatal felnőtt kérelmére a speciális gyermekotthon utógondozói ellátást nyújt a fiatal felnőttnek.
A speciális gyermekotthonban a gyermek teljes körű ellátásának időtartama ugyanazon a gondozási helyen nem haladhatja meg a két évet.
A speciális gyermekotthonban a gyermek teljes körű ellátásának időtartama kivételesen indokolt esetben, a gyermek terápiájának, a tanítási évnek vagy a gyermek képzésben való részvételének a befejezésére tekintettel, legfeljebb egy évvel meghaladhatja a két évet, vagy a speciális szükséglet fennállásáig meghosszabbodhat.
A speciális gyermekotthonba 12. életévüket - kivételes esetben 10. életévet - betöltött, nevelésbe vett leánygyermekek kerülnek gyámhivatali határozattal. Elhelyezésükre az illetékes Szakértői Bizottság szakvéleményével kerülhet sor, speciális szükséglet, vagy kettős szükséglet megállapítását követően.
A telephely szervezeti struktúrája:
A speciális gyermekotthon csoportjaiban 2 fő nevelő, 1 fő gyermekvédelmi asszisztens, 3 fő gyermekfelügyelő látja el a gyermekek gondozását, nevelését. Továbbá pszichológus és fejlesztő pedagógus segíti a gyermekek egészséges testi, lelki, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését. A gyermekotthon szakmai létszámához tartozik 1 fő gyermekotthon vezető és 1 fő gyermekvédelmi ügyintéző, 1 fő karbantartó/ gépkocsivezető.
A gyermekotthonban jelenleg 3 gyermekotthoni csoport működik:
- Kolibri speciális csoport: 8 férőhely
- Pacsirta speciális csoport: 8 férőhely
- Flamingó speciális csoport: 8 férőhely
Jogszabály által előírt szolgáltatások:
A gyermekotthon szakmai munkájának alapelveit, szabályait, valamint a gyermekekkel kapcsolatos szakmai munka tartalmát a szakmai egység szakmai programja tartalmazza.
A gyermekotthon alaptevékenységként biztosítja a befogadott gyermekek számára az otthont nyújtó ellátást, a gyámhivatal által jóváhagyott egyéni elhelyezési terv és az egyéni gondozási-nevelési terv szerint. Biztosítja a fiatal felnőttek utógondozói ellátását. A gyermekotthon feladatkörébe tartozik a gyermekről való gondoskodás, szocializáció, reszocializáció, habilitáció és rehabilitáció, konstruktív életvezetés kialakítása a sikeres társadalmi integráció érdekében. A gyermekotthon a szakmai programjában foglaltak szerint tervezi, szervezi és végzi gondozói-nevelői munkáját. Személyiségfejlesztő tevékenységet végez az egyéni gondozási-nevelési terv alapján, különös tekintettel a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődést biztosító ellátásra, családjába történő visszahelyezésének előkészítésére, önálló életkezdésre, pályaválasztásra, munkavállalásra történő felkészítésére. Az ellátásban részesülő gyermekek számára biztosítja a felzárkóztatás, a tehetségfejlesztés feltételeit, szakértői bizottság javaslata alapján a megfelelő gyógypedagógiai ellátást, valamint a szükséges terápiás ellátást. A gyermekotthoni csoportok tevékenységeiket a házirendben meghatározottak szerint végzik. Tervezik, szervezik, előkészítik és lebonyolítják a szabadidő hasznos eltöltését célzó kulturális és csoportos tevékenységeket, kirándulásokat, táborozásokat, nyaralásokat, rendszeres és időszakos rendezvényeket, a gyermekek érdeklődésének megfelelő programokat. Elősegítik a gyermekotthonban élő gyermekek helyi közösségi integrációját, ennek érdekében együttműködnek a település intézményeivel, vezető testületeivel, továbbá elősegítik és támogatják a gyermekönkormányzat működését.
A telephely bemutatása:
A Fruska Speciális Gyermekotthon Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye székhelyén, Miskolcon található. Tömegközlekedéssel (villamos, autóbusz) könnyen megközelíthető. Általános iskolák, középiskolák, sportolási, kulturálódási, szabadidős lehetőségek, egészségügyi szolgáltatók a közelben rendelkezésre állnak.
- év novemberében átadott újépítésű gyermekotthon.
A csoportokban 4 - 4 hálószoba, 2 - 2 fürdőszoba, 2 - 2 illemhely, továbbá közös helyiségek: nappali, konyha - étkező, előszoba, nevelői szoba a hozzátartozó szociális helyiséggel, valamint a látogatók fogadására alkalmas helyiség, terápiás, fejlesztő foglalkozáshoz szükséges szoba és pszichológusi szoba található. A Flamingó csoport akadálymentes, mozgáskorlátozott gyermek befogadására is alkalmas. A gyermekek két ágyas szobákban vannak elhelyezve, melynek berendezése kulturált, barátságos, a gyermekek kényelmét szolgálja. A gondozott gyermekek, fiatalok önálló és szervezett szabadidő eltöltésének lehetőségét, kikapcsolódását játszó- és sportudvar biztosítja.
Kolibri csoport:
8 férőhelyen otthont nyújtó ellátás keretein belül speciális ellátást biztosítunk 10/12–18 éves korú, az ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett, speciális ellátási szükségletű lány gyermekek számára, akik elsősorban súlyos magatartási és beilleszkedési zavarokkal küzdenek, vagy súlyos antiszociális viselkedésformákat tanúsítanak. Fogadjuk az emberkereskedelem feltételezett áldozatává vált gyermekeket, erre a célra az otthon 3 férőhely fenntartását biztosítja. Fő feladatunk az itt élő gyermekek, fiatalok teljes körű ellátása, gondozása, nevelése, egyéni képességeik fejlesztése, egészséges családmodell nyújtása. Továbbá a vér szerinti családba vagy átlagos szükségletű gyermekotthonba való visszailleszkedés elősegítése, illetve a munkavállalásra történő felkészítés. Gyámhivatali határozat alapján utógondozói ellátás biztosítása a 18–25 (30) éves fiatal felnőttek számára.
Flamingó csoport:
8 férőhelyen otthont nyújtó ellátás keretein belül speciális ellátást biztosítunk 10/12-18 éves korú, az ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett, speciális ellátási szükségletű lány gyermekek számára, akik elsősorban a súlyos személyiségfejlődési, érzelmi élet- és impulzuskontroll-zavarokkal küzdenek, illetve súlyos pszichotikus vagy neurotikus tüneteket mutatnak. Ebben a csoportban fogadjuk a kettős ellátási szükségletű gyermekeket, akik számára a különleges és speciális ellátást együttesen biztosítjuk. Kiemelt feladatunk a felzárkóztatás támogatása, a fejlesztés, a tehetséggondozás, a továbbtanulás előkészítése, a munkára való felkészítés, valamint a vér szerinti családba vagy átlagos szükségletű gyermekotthonba való visszailleszkedés elősegítése. Gyámhivatali határozat alapján utógondozói ellátás biztosítása a 18–25 (30) éves fiatal felnőttek számára.
Pacsirta csoport:
8 férőhelyen otthont nyújtó ellátás keretein belül speciális ellátást biztosítunk 10/12-18 éves korú, az ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett, speciális ellátási szükségletű lány gyermekek számára, akik elsősorban súlyos magatartási és beilleszkedési zavarokat vagy súlyos antiszociális viselkedésformákat tanúsítanak és/vagy pszichoaktív szert használnak. Feladatunk az itt élő gyermekek, fiatalok teljes körű ellátása, gondozása, nevelése, egyéni képességeik fejlesztése, egészséges életmódra nevelés; a vér szerinti családba vagy átlagos szükségletű gyermekotthonba való visszailleszkedés elősegítése, a munkavállalásra történő felkészítés. Gyámhivatali határozat alapján utógondozói ellátás biztosítása a 18–25 (30) éves fiatal felnőttek számára.
Fruska Speciális Gyermekotthon: